Ewa

lektor języka angielskiego

'I believe in pink. I believe that laughing is the best calorie burner. I believe in kissing, kissing a lot. I believe in being strong when everything seems to be going wrong. I believe that happy girls are the prettiest girls. I believe that tomorrow is another day and I believe in miracles'.
`{`Audrey Hepburn`}`
I believe in interaction nad communication. I believe in the power of music and language, even it is non-verbal. And I'm still having fun what I'm looking for Ewa

Mery

lektor języka angielskiego

Hello! I’m Mary and hopefully we’ll get the opportunity to meet in my
classes. I’m a graduate of English Philology and Interior Design and
Arragement.

What I like about teaching English is the unexpected reactions and comments
from students. You never know what students will say next, which makes it
an exciting and rewarding job.

In my spare time I like reading, riding a bike, designing and discovering
new places around the world.

Karolina

lektor języka angielskiego

Pasja do języka angielskiego ma, i zawsze będzie miała, duży wpływ na moje życie. Uczy mnie cierpliwości i systematyczności.
Nie zmuszam do nauki, ale gorąco zachęcam. Swoje metody i materiały, które wykorzystuję, dopasowuję do wieku, zainteresowań i umiejętności uczniów. Swoich uczniów tych „małych i tych dużych” staram się przekonać, że angielski to nie tylko słówka i gramatyka, ale przede wszystkim kontakt z drugim człowiekiem.
Energia, optymizm i ciekawość świata moich uczniów są zaraźliwe, co sprawia, że nie mogę stać w miejscu.
W wolnych chwilach dużo czytam i biegam!;)

Edyta

lektor języka angielskiego i włoskiego

I have been teaching at English Club since september 2017, where students
are motivated by my enthusiasm and passion for foreign languages. My aim is
to encourage my student to speak English and Italian not only fluently, but
also to show them the richness of the culture. I consider teaching my true
vocation, especially to kids. In my free time I love travelling around the
world and I have a keen interest in film, music and literature. I'm also
fond of learning new languages, especially Spanish.

Inga

lektor języka angielskiego

My name is Inga and I am native speaker for English Club. My
hobbies are travelling and reading criminal books. I lived in Antioch Illinois .I
came to Poland 3 yrs ago from U.S and I would never have dreamed of being a
teacher in Poland, but after 3 full years teaching kids and adults it had
been wonderful time for me. I've learned polish tradition and custom and
help my students speak better English and show them how easy and joyful
could be.
My motto is In learning you will teach and in teaching you will
learn

- Phil Collins

Ania

lektor języka angielskiego

I’m a Kracowian, who moved to the US to complete my studies in finance, and moved on to work in accountancy. After 8 years in America I moved to England, where I lived with my family near London for 8 years. I am currently sharing my time living between England and Poland.

Basia

lektor języka angielskiego i włoskiego

If I were to describe myself using just three words, I would list: dedication, energy and passion. Whatever I do, I do it wholeheartedly.
Being a keen learner of English and Italian and a reader of research papers on linguistics and methodology I share that love with my students.
Planning lessons, inventing games, thinking of ways to explain and practice new material is a great source of joy to me. Seeing my groups' progress brings me a lot of genuine satisfaction. If time allows, together with my family I get into the car and we make either short or long-distance journeys into the unknown. We come back with both wonderful memories and hunger for more. In the afternoon, after work, I turn into a gardener: water my flowers, mow the lawn, trim the bushes, pick up the fruit and plan what to plant next year. I have truly green fingers. And sharing my house not only with my family but also with a couple of guinea pigs, two dogs and their puppies, a rabbit, sheep and a flock of parrots I become a specialist of animal languages....

Ewelina

lektor języka angielskiego

Moją pasją jest brytyjska kultura, a szczególnie teatr. Sztuki takie jak np. ``Frankenstein`` czy ``Hamlet`` są według mnie najlepszymi spektaklami w swoim rodzaju. Interesuję się także światem filmu i seriali, ludźmi którzy tworzą ten świat, muzyką filmową i wszelkimi ciekawostkami związanymi z tym tematem. Jeśli mam więcej wolnego czasu, lubię wyrwać się w góry lub na wieś żeby na świeżym powietrzu odpocząć, pospacerować czy pojeździć na rowerze. Kocham pracować z dziećmi, gdyż mają one olbrzymi potencjał energii i wyobraźni.

Sylwia

obsługa sekretariatu

Mam na imię Sylwia i pracuje w Biurze Obsługi Klienta Akademii English Club. Jestem osobą cierpliwą optymistyczną i systematyczną.
Bardzo lubię swoją prace, gdyż pozwala mi ona na kontakt z ludźmi. Cenie sobie również kontakt z lektorami, bo zawsze mogę nauczyć się od nich czegoś nowego. W wolnej chwili lubię czytać i podróżować.